Здравейте,
Напоследък накъдето и да се обърна, навсякъде виждам инфлацията да настъпва. Едно място, където цените не се покачват през последните месеци, а падат, са акциите на SaaS компаниите. Днес ще отделим внимание на една SaaS компания, за която има достатъчно предпоставки да се представи добре в следващите 5-7 години и поради тази причина краткосрочните движения на акцията не са толкова важни.
Но преди това, искам да благодаря на тайния Дядо Коледа, който е споделил статията за Спиди. Благодарение на него абонатите на нюзлетъра се удвоиха до 20. Ако и вие смятате, че днешната или някоя от предишните статии би била интересна на някого, споделете я.
Преди да започнем, искам да направя уточнението, че притежавам акции в разглежданата компания. Всъщност, тя заема значителна част от моя инвестиционен портфейл в момента.
Поради всичко това, моля, имайте предвид, че тази статия не е инвестиционен съвет. Приемайте критично всичко, което съм написал, и направете собствен анализ преди да инвестирате.
Karooooo предлага облачна платформа за управление на автопарка. Благодарение на нея, логистичните компании могат да наблюдават в реално време местоположението на техните транспортни средства, да следят параметри като гориво, гуми, дори поведение на шофьора. Погледнато от по-високо, дейността на Karooooo е част от засилващия се тренд на „Интернет на нещата“ (Internet of Things или IoT), който намира все повече приложения в корпоративните среди.
Karooooo звучи като SPAC компания на собственик с развалена клавиатура. Но всъщност името е един от множеството примери защо бизнесът е по-различен от останалите в сектора. Днес ще обсъдим следните теми:
От един GPS до издирвателен хеликоптер
Интернет на нещата днес
Вертикалната интеграция и споделени ползи
Възможности и рискове
Хайде да започваме!
От един GPS до издирвателен хеликоптер
През 1994 година, Исая Хосе Калисто е на кръстопът. На 27 години, след стажа си в местна южноафриканска банка, той трябва да реши с какво ще се занимава. Само едно е сигурно – няма да стане актюер. Няколко години по-рано е прекратил следването си по актюерски науки, защото било „много скучно“ и не се вписвал сред колегите и професорите си.
94-а година е интересна не само за българския футбол, но и за обществения живот в Южна Африка. Тогава правителството на апартейда се разделя с властта. Политическата система се сменя. Властта се поема от президент, а първите избори за такъв са спечелени от Нелсон Мандела.
Въпреки всички надежди за промяна, страната е в лоша икономическа ситуация. Държавният дълг, натрупан през десетилетията на апартейда, е голям. В обществото разделението е ясно очертано – африканската и цветнокожата част от населението са значително по-бедни и страдат от много по-висока безработица спрямо бялото население. Социалните помощи не достигат. Като възможност за прехрана започва да се налага една опасна, но доходоносна дейност – отвличането на камиони.
В отговор на това, в Южна Африка се появяват множество фирми продаващи GPS устройства за проследяване на камиони. При кражба, GPS устройството своевременно може да локализира местонахождението на камиона. Исая Калисто, когото всички наричат Зак, решава да се възползва от този тренд и става самостоятелен дистрибутор за един GPS доставчиците в страната – NetStar.
Зак Калисто се отличава с добри търговски умения и успява да се издигне в йерархията. Той убеждава ръководството да разширят дейността си извън Африка. През 2001 година, Калисто и NetStar регистрират съвмество дружество за дистрибуция на GPS технологията им в Бразилия, страна със сходни проблеми като Южна Африка по това време.
След три години усилена работа на бразилския пазар, бизнесът не потръгва. Проектът бива изоставен. Въпреки това, Калисто смята, че GPS технологията има далеч повече възможности спрямо това, което предлагат тогавашните играчи на пазара.
През 2004 година той основава Cartrack. Тук трябва да направя едно уточнение. Досега говорихме единствено за Karooooo, която е листната на NASDAQ. Karooooo е холдинговата структура, която притежава 100% от Cartrack - оперативният бизнес на групата и марката, позната сред клиентите.
По-важното е, че още от началото Cartrack решават да заложат на иновации. Успяват да подобрят прецизността и надежността на GPS устройството, добавят нови функционалности. Иновациите им стигат дотам, че лично се заемат с връщането на откраднатите камиони.
Cartrack изгражда мрежа от екипи из цяла Южна Африка. Екипите се състояния от въздушен екипаж, оборудван с хеликоптер за проследяване, както и въоръжени наземни отряди, които своевременно да реагират в случай на отвличане на возило. Разбира се, всяка издирвателна операция се ръководи от полицейски екипи, а Cartrack са в спомагателна роля.
Както може да си представите тези операции рядко са безпроблеми. Cartrack обаче отбелязват висока ефективност при връщането на откраднатите возила. Много бързо те успяват да постигнат успееваемост от 95%.
Днес Cartrack вече са прехвърлили издирвателните мероприятия на подизпълнител и не се занимават с това. Причината е, че Зак Калисто вижда потенциал в далеч по-безопасна дейност – развитие на собствена платформа за управление на автопарка. Настъпва времето на Интернет на нещата.
Интернет на нещата
Интернет на нещата всъщност е концепция за свързаност на физически обекти посредством инсталирани в тях устройства, които събират генерираните от обектите данни, предават ги по Интернет към сървър, където те се обработват с някаква цел.
За обикновените потребители, Интернет на нещата е познат покрай „умния дом“. Благодарение на различни датчици и сензори, можете да регулирате светлината, топлината в дома си, достъпа до него и други. Подобен е принципът на работа и на бойлер, който може да се включи, докато сте навън, или кафеварка изпращаща съобщение, че кафето е готово. Подобни потребителски продукти за момента носят единствено удобство, но в корпоративния свят Интернет на нещата предлагат реални ползи.
Tesla следи и оценява поведението на всеки шофьор. Благодарение на данните получени по време на шофиране от всички системи в автомобила и камерите за наблюдение, Tesla изчислява оценка за безопасност. Тя се базира на поведението на шофьора - предупреждения за евентуален сблъсък, степен на внезапно завиване, рязко натискане на спирачката и други. Резултатът изглежда по следния начин в приложението:
Тази технология на събирането на данни от всякакви видове транспортни средства, които след това се обработват и извличат конкретни заключения се нарича телематика.
Телематика има множество приложения. Например, в момента застрахователите в България определят премията по Гражданска отговорност на база статични параметри като мощност на автомобила и възраст на водача. Системата „бонус-малус“ цели да променя премията в зависимост провиненията на пътя, но така и не може да стартира вече години наред.
В същото време, в САЩ вече има застрахователи, които събират данни за поведението на водачите и това играе главна роля при определяне на застрахователната им премия.
Аджит Джейн, ръководител на презастрахователната дивизия на Berkshire Hathaway, коментира защо тяхното поделение GEICO отчита по-ниски маржове спрямо конкурента Progressive по време на Годишната среща на акционерите през 2021 г.:
„GEICO напълно изпусна влака и определено сме закъснели, от гледна точка на оценяване предимствата на телематиката.
Progressive осъзнаха, че телематиката играе водеща роля при правилното съпоставяне между риск и застрахователни премии. Те имат множество инициативи в тази посока и се надявам, че скоро това ще даде резултат и ще им позволи да настигнат конкуренцията относно съпоставянето на премии към риск.“
Стимулите от страна на застрахователната индустрия, автомобилите да се оборудват с телематични устройства, единствено ще се увеличават. Но за успеха на всеки SaaS бизнес е важно основните потребители да извличат полза от продукта, в случая логистичните фирми.
Извършеното през апри 2021 г. проучване на Arval Mobility Obervatory, проведено сред 5200 мениджъри в европейски транспортни компании, стига по следните изводи:
„Основните причини за нарастващата свързаност на возилата са проследяване и сигурност (50%), оперативна ефикасност (42%), избягване на неоторизирано използване (41%), безопасност на шофьора (41%) и намаляване на разходите (40%).“
Глобалната пандемия ще ускори тренда на дигитализация. Нарастващ брой транспортни фирми ще осъзнаят необходимостта да инвестират в технологии, защото това не само подобрява безопасността и сигурността, но също така води до по-ниски разходи.
Доклад, реализиран по поръчка на Verizon Connect, представя нагласите сред 726 мениджъри на американски логистични компании в 2021 Fleet Technology Trends Report. Основните заключения са:
96% от използвашите GPS технология за следене на автопарка, я намират за полезна.
32% отчитат положителна възвръщаемост на инвестициите (ROI) само за шест месеца от внедряването на технология за проследяване на автопарка.
44% от мениджърите оценяват нарастващите разходи като основно предизвикателство за ежедневните си операции. Това е област, в която фирмите виждат реална практическа полза от използването на телематиката в своята дейност. Резултатите са обобщени както следва:
Освен, че спомага за намалява на общите разходи, платформата за управление на автопарка се превръща в главното място за управление на дейността на транспортните компании. В своя проспект при липсването на NASDAQ, Karooooo пишат:
“Нашата SaaS платформа действа като централна нервна система за свързани превозни средства и други мобилни активи, като строителна техника, генератори, хладилни агрегати, ремаркета и лодки.
Нашата платформа събира, обработва и анализира данни чрез двупосочна комуникация с нашата хардуерна технология или устройства на трети страни във всяко превозно средство или друг актив, като предоставя на нашите потребители видимост за техните автопаркове чрез удобен за потребителя интерфейс.”
Кратко обяснение на платформата от преди няколко години, което показва базовите способности на темелатиката:
Оттогава насам, Karooooo продлъжава постоянно да добавя нови функционални към платфомата си и вече има 16 различни продукта/модула.
Платформата постоянно еволюира, защото компанията получава обратна връзка от клиентите и се вслушва в нея. Зак Калисто в едно интервю от края на 2018 година:
„Основните функции, които споменахте (бел. - GPS проследяване, следене износването на автомобилните части, поведението на шофьора) са от преди 5 години. Вече минаха пет години от тогава, а след още пет функциите ще бъдат други.
Нашата платформа става по-осъвършенствана с времето. Ние предоставяме изключително повече стойност и ще продължим да добавя нови функции, движени от специални изисквания от различни клиенти, като например строителната индустрия. Те имаха много специфични изискванията, за да могат да оптимизират както работната сила, така и автопарка си. Ние винаги сме избягвали удовлетворяване на твърде специфични изисквания, предоставянето на специфични услуги. Но реалността е, че с времето тези специфични функции започнаха да се интегрират в платформата ни и да стават част от обичайните обновявания. Така ние може да отговорим на 99.9% от изискванията на нашите клиенти.
Нашето мнение винаги е било, че би трябвало да развиваме платформа, която да отговаря поне на 90% от изискванията. Но ние може да добавим толкова функции, колкото настоящите технологии ни позволяват. С напредването на технологиите ще може да добавим още функции.“
Вертикалната интеграция и споделени ползи
Когато Cartrack се основава през 2004 година, конкурентите в сектора вече имат опит от минимум 10 години зад гърба си. Години наред Cartrack представя иновации в опит да се наложи на пазара, но все така изостава по един от най-важните показатели – броя абонати. Абонат е един физически обект с инстралиран сензор за телематика.
Тенденцията обаче започва да се обръща през последните три години. Следващата графика показва развитието на броя абонати спрямо най-големия конкурент на компанията в Южна Африка – Mix Telematics. И двата бизнеса оперират на световно ниво, затова сравнението е коректно.
Отделно, Netstar, първият работодател на Зак Калисто, към началото на 2020 година има 833 хиляди абоната.
На какво се дължи успехът на Karooooo? Отговорите са вертикална интеграция и споделени ползи от икономиите от мащаба.
Вертикална интеграция
Много от конкурентите на Karooooo, особено в САЩ, са преди всичко софтуерни компании. Тяхната основна задача е развитието на платформата за управление на автопарка и не се занимават с телематичните устройства (хардуерът, който се инсталира в превозното средства и подава данни към платформата).
Причината е, че производството на тези устройства не е лесна работа. Изискват се производствена площадка, мощности, наемане на персонал, хардуерни дизайнери, както и логистична обезпеченост. Затова тези дейност се аутсорстват към външни фирми, както споменава в документите за IPO-то си Samsara, която наскоро излезе на борсата NASDAQ.
Удобството на този модел е, че няма нужда да се планира производствената част. Неудобството идва от липсата на контрол на доставките. Когато нещо по веригата се счупи, производствената компанията обръща първо внимание на големите и най-ценни клиенти. Точно това се случва през последната година с недостига на чипове.
Поради тази причина Cartrack произвеждат сами своите телематични устройства. Разбира се, и те разчитат на подизпълнители за много от компонентите, но дизайнът, производственият процес и доставката са изцяло под техен контрол. Предимствата на този модел в дългосрочен план са видими.
Себестойността на телематичното устройство на Karooooo постоянно спада и към края на Q1 2022 (май 2021) e 1 207 ранда. За сравнение, само преди 2 години себестойността беше 1 509 ранда. Това значително намалява общите разходи за привличане на един абонат.
Същата е стратегията за мрежата от специалисти по продажбите. Въпреки, че използват партньори в повечето държави (дилъри на автомобили, застрахотелни компании и брокери), навсякъде имат собствени специалист по продажбите, дори в сегмента на малките и средни клиенти. На пръв поглед това изглежда скъпо, но в дългосрочен план собствените търговци имат по-висок процент конвертиране на потенциалните клиенти в реални.
От друга страна, много от конкурентите в сектора използват широка мрежа от партньори, за привличането на по-малките клиенти. По-големите клиенти се обслужват от собствени специалисти, но с цел оптимизация на разходите, по-малките комуникират основно с партньорите.
Всичко това помага на Karooooo да постига едни от най-високите брутни и оперативни маржове в индустрията. За компания, която има хардуерен компенент в продукта си, брутен марж от 70-71% и оперативен маржо от 30-32% е добро постижение.
И тук идва втората част от стратегията, благодарение на която имам увереност, че Karooooo ще продължи да расте през следващите години – споделените ползи.
Споделени ползи
Karooooo предлага своята платформа на абонати за $11-$12 на месец. За сравнение, бързо растящата американска компания Samsara продава своя основен план при цени от $30 месечно плюс $129 за телематичното устройство. Verizon Connect започва от $45. При Mix Telematics най-достъпният план е $35.
В интервю за BizNews през април 2021 година (12:00 минута), Зак Калисто обяснява ценообразуването:
„Постоянно добавяме нови продукти в платформата ни. Някои от тях ще бъдат пуснати съвсем скоро. Продължаваме да добавяме стойност за клиентите ни.
Ако сметнете, че преди 15 години, месечният абонамент за нашата платформа беше около 150 ранда, сега също е толкова. Но в момента предлагаме много повече услуги за тази цена, бих казал 10 пъти повече. Откъм покупателна способност, настоящите 150 ранда, са вероятно към 75 ранда, но технологията спрямо това е несравнимо по-добра.
И ние ще продължим с нашите предложения за клиентите. Имаме ангажимент да отделяме нарастващ процент от ресурсите ни за развойна дейност. Вярваме, че това е правилният подход за нашето устойчиво бъдеще.“
Причината за този подход, основателят на Karooooo споделя по време на представянето на годишните резултати за 2021 година (май 2021 г.):
„Нашият ARPU (бел. Average revenue per user или среден приход за клиент) е последователен през последните 15 години. Ние не сме се опитали да увеличим ARPU. Ние се фокусираме върху привличането на клиенти, вместо върху ARPU, защото вярваме, че пазарът в момента има много ниско ниво на проникване.
[…] Знам, че много други преследват ARPU. Ние не го правим. Вярваме, че нашият ARPU е много здравословен, при нива където клиентите ни могат да получат много стойност за цена от 150 ранда на месец. Добавянето на стойност е нашата философия, при запазване на ARPU постоянен.
Пазарът все още е с много ниско ниво на проникване. Много е рано да повишаваме цената. Когато пазарът достигне ниво на зрялост, едва тогава, когато добавяне нови функции, добавяме стойност, по това време със сигурност ще се опитаме да повишим и APRU. Но сега ние просто преследваме завземане на територия и спечелването на клиенти. В момента, ние вярваме, че това е по-важно.“
Karooooo споделя ползите от вертикалната интеграция и по-голямата клиентска база със същите тези клиенти. Причината е, че така се постига ефект на взаимоусилваща се система (на англ. flywheel effect), при който с нарастването на броя клиенти се получават повече приходи и повече данни за анализ от платформата, като и двете водят до по-добри предложия за клиентите и кръгът се повтаря:
Резултатът от всичко това е, че абонатите и приходите растат с по около 20% през последните две години. Това е въпреки пандемията, която затвори света и спря международното разрастване на много други бизнеси.
Karooooo постига показател LTV/CAC (Lifetime value to customer acquisition cost) от 3,5. Това изглежда малко, но трябва да се отчетат три неща. Първото е, че компанията инвестира сериозно в нови специалист по продажбата, на които е необходимо време от поне половин година преди да постигнат обичайната ефективност. Второто е, че все пак става въпрос за бизнес с хардуерна част, което намалява брутната доходност от клиент в сравнение с чист софтуерен модел. Трето, огромната част от клиентите преподписват договора си след изтичането на първоначалния срок. (Корекция: Правилно би било да се изключи капитализацията на телематичното устройство и комиосионната на специалиста по продажбите. Тогава LTC/CAC става 9.)
Компанията успява да постигне churn rate, процент отпаднали клиенти, от едва 5% на годишна база за корпоративните клиенти. В същото време най-големият клиент отговаря за под 2% от приходите.
Възможности и рискове
Телематичните услуги определено са полезни, но с колко ще расте пазарът в следващите 5 до 7 години е трудно да се каже. Има разнопосочни прогнози между 8% и такива достигащи до 26% средногодишен темп. Реалността накрая вероятно ще е някъде по средата на диапазона, защото в последните 5 години Karooooo расте с по 18% средно.
Важното е, че възможностите пред бизнес са големи, понеже той все още е в началото на своето международно разрастване. За момента около 80% от абонатите са в Южна Африка - 1,1 млн. според последния отчет.
Въпреки, че компанията премина границата от 1 млн. абонати в Южна Африка, пазарът там продължава да е перспективен:
“Южноафриканският пазар е силно конкурентен. Той е един от най-наситените в света.
Нямам конкретна представа какво правят останалите, но ние печелим на терен и бизнесът ни расте. Ние сме се фокусирали точно върху това. В края на краищата, ние имаме едва 8% от целия пазар. Затова вярваме, че ще продължим да растем.“
Регионите, към които Karooooo гледа за разрастване в дългосрочен план, са Европа и Югоизточна Азия. Това, което за момента спира по-бързо разрастване е пандемията. Както обяснява Зак Калисто, за целта компанията има нужда от инвестиция в местна мрежа от специалисти по продажбите, а това е трудно на фона на всички ограничения за придвижване:
“Със сигурност се стремим да растем възможно най-бързо. Дори при COVID мисля, че фактът, че пораснахме с 16%, въпреки всички тези ограничения, беше добър резултат. Със сигурност вярвам, че щяхме да се справим по-добре, ако не беше това. В момента, вече сме се адаптирали доста към COVID.
Най-голямото ни ограничение сега всъщност дори не е COVID. Това наистина е способността ни висшите ни мениджъри да отидат на място, на терен, и да обучат, да напътстват новите екипи. Това е наистина важно. Не можете да го направите чрез обаждане през Zoom. Не е толкова ефективно.
Така че мисля, че всички пазари, на които оперирате, са вълнуващи и очевидно ще продължим да се фокусираме върху нашите ключови пазари по време на COVID, защото това е най-лесното, защото вече имаме силно ръководство на място.”
Европа е интересна възможност, защото проникването на телематичните устройства изостава от Южна Африка. Пазарът няма изявен лидер, но пък конкуренцията е сериозна: Verizon Connect, WebFleet by Bridgestone (преди TomTom), Masternaut (част от Michelin Group) и Fleet Complete.
Югоизточна Азия е постоянно сочена от ръководството като регионa с огромни възможности, далеч надхвърлящи товарните превози. Гъстонаселени градове, в съчетание с повишаващи се доходи и ускорена урбанизация, дават добри предпоставки Karooooo да увеличи значително бизнеса си в региона.
В същото време, регионът се характеризира с липсва на сериозно присъстие от големите международни конкуренти. Най-често, Karooooo се състезава с местни играчи, а пазарът е силно фрагментиран.
Межународното разрастване постепенно ще минимизира и един от основните рискове пред акцията – Южна Африка. Страната изпреварва България по почти всички показатели за демокрация, свобода на правене на бизнес и нива на корупция. Един от малкото показатели, по които изостава, е стабилността на местната валута.
През последните 5 години, южноафриканският ранд се е обезценил с около 15% спрямо долара. В миналото валутата е имала далеч по-нестабилни периоди и няма гаранция, че те няма да се завърнат при нова световна икономическа несигурност.
Другият основен риск, е че в крайна сметка Karooooo работят върху „платформата“ на производителите на возила, в частност тежкотоварни автомобили. Доскоро телематичните устройства се поставяха след продажбата на возилото. Напоследък производителите се активизираха и започнаха да се ориентират към поставяне на такива устройства още на производствената линия, като така дават допълнителна стойност за клиентите си.
Пословичен пример за бизнес, която работи върху чужда платформа, е Zynga. Когато Facebook излизат на борсата в Ню Йорк, Zynga отговаря за 12% от нейните приходи. Компанията обаче искат да намали своята зависимот от Zynga и да отвори място за повече реклами. Така, само година по-късно, Facebook променя достъпа на Zynga до своята потребителска база, алгоритриме започват да игнорират съдържанието от различните игри и това е началото на залеза ѝ.
Ключовото при подобен тип бизнес взаимоотношение са две неща: 1) кой държи ключовите компетенции и 2) ползите за собственика за платформата, ако отреже достъпа на бизнеса, които работи върху нея.
В случая с Facebook и Zynga, и по двете точки силата е на страната на социалната мрежа. Ключовата компетенция на Facebook са нейните милиарди потребители, които всеки ден прекарат часове в сайта. От другата страна, Zynga е успешен разработчик на браузър игри, но подобни игри има хиляди. След като Facebook забранява на играещите Farmville, и останалите игри разработени от Zynga, да публикуват прогреса си, социалната мрежа буквално разчиства фийда си за по-ангажиращи потребителите статуси, както и повече място за реклама и съдържание от рекламодателите.
Ситуацията на Karooooo и производителите на камиони е по-различна. В общия случай производителите нямат необходимите умения да разработват телематична технология и вместо това си партнират с компании специализирани в сферата. Karooooo обявиха през последните години две стратегически партньорства в Южна Африка – с MAN и Hino.
Също така, ако производителите забранят достъпа до своите камиони на софтуерните компании, те няма да спечелят много. Тъкмо обратното - ще влошат крайното предложение за клиента като стойност. А и вероятно все ще се намери конкурент, който да е по-отворен за партньорства, което ще доведе до загуба на пазарен дял на останалите решили да тръгнат по пътя на затоварената платформа.
Затова двете страни ще бъдат по-скоро партньори, отколкото конкуренти, както обяснява ръководството на Karooooo на срещата за Q2 2022 резултатите:
“По отношение на производителите не ги виждам като конкуренти. Всъщност подписахме сделки с производители, особено през последните 12 месеца. Ние оперираме в различно пространство от тях.
Производителите поставят телематични устройства предимно с цел диагностика на превозни средства за поддръжка и безопасност на водача. Ние можем да направим същото, но отиваме повече към ефективността и предоставяне услуги на нашите клиенти откъм други аспекти, в които производителите не искат непременно да навлизат или нямат непременно инфраструктурата или възнамеряват да изграждат такава. Това, което всъщност ние правим, идва с определено ниво на сложност.”
Това твърдение се потвърждава и от скорошен анализ в Automotive World:
“Повечето производители на камиони вече приемат стратегии за отворена архитектура, които позволяват на трети страни да инсталират приложения в техните системи. Това позволява на производителите на превозни средства да прехвърлят по-голямата част от отговорността за разработката върху плещите на своите доставчици. Това обещава да бъде рентабилно решение за тях, тъй като производителите на камиони няма да харчат ресурси за разработване на софтуер. По-важното е, че не е необходимо да изграждат компетенции в област, която е напълно нова за тях.
[…] Една функционалност, която производителите на превозни средства искат да запазят при тях, е дистанционната диагностика, която позволява да се следи от разстояние здравето на камиона. Всички различни контролери в превозното средство, било то за двигателя, трансмисията или спирачките, могат да генерират широк набор от различни грешки. Предоставянето на тази информация на сервиза, преди посещение там, може да подобри точността и ефективността на ремонта чрез намаляване на средното време за диагностика и чрез намаляване на средното време за ремонт. Производителите на камиони искат да запазят контрола върху дистанционната диагностика, тъй като това помага да защитят техния бизнес по сервизно обслужване.”
Заключение
Приходите на Karooooo може да растат поне с 15% годишно, в рамките на дълги години. На този фон, акцинта изглежда справедливо оценена. Показателят цена/приходи е под 6, докато цена/печалба е около 30 по мои сметки. Това не са твърде високи множителите за SaaS бизнес модел.
Освен това трябва да се има предвид, че основателят Зак Калисто управлява с дългосрочна визия и мислейки как най-ефективно да разпределя капитала. В тази връзка е интересна причината защо компанията се казва по този начин.
Karoo е полупустинен район в Южна Африка. Когато Зак Калисто се мести в Сингапур, защото в Югоизточна Азия са най-добрите перспективи пред телематичния бизнес, той основава холдинг, който да държи акциите му в компанията. Първоначалната идея е холдингът да носи името на полупустинния район в родната му страна.
Единственият проблем е, че адресът karoo.com вече е зает от някаква малка американска фирма. Калисто смята да се договори за правата върху домейна, но американският собственик иска $1 млн. Вместо да плати, Калисто решава, че може да модифицира името на холдинга и така се появява Karooooo, чийто домейн, без изненада, се оказва свободен. “Изгодно и ефективно” обобщава цялата философия на компанията.
Здравей и успех с инвестицията.
Дано ти се получат нещата. Аз съм малко скептичен, защото производителите на камиони
също се опитват да развиват подобни системи и повечето функционалности ги има вградени, тоест когато си купиш нов камион получаваш много от нещата. Обикновено транспортни фирми избират един производител и взимат само една и съща марка за да е всичко еднакво разбира се не съм сравнявал цените предполагам вградените системи са по скъпи. Ако не си разглеждал Мерцедес имат такава система fleetboard